logotyp

 Jaké jsou nejčastější problémy s nástupem dětí

do školky?

Jak se s nimi vyrovnat radí dětská psycholožka PhDr. Simona Hoskovcová

Nejčastější problémy pramení z odloučení, kterému je vystavena matka, ale hlavně dítě. Při loučení ve školce se projeví pláčem a steskem po rodičích. Dále dělá problémy odmítání jídla či pití ve školce nebo rušení odpoledního klidu. Děti také často trápí problémy s komunikací. Nejsou už s maminkou či chůvou, naopak se pohybují mezi svými vrstevníky a o pozornost paní učitelky se dělí s deseti až dvaceti kamarády.

Pokud dítě není schopné vyslovit a správně formulovat své přání, narazí na nepochopení. V jeho důsledku se stáhne do sebe a začne se stranit kolektivu i paní učitelky. Další častou reakcí je agrese. Dítě například uhodí kamaráda nebo do něj kopne jen proto, že neví, jak ho vyzvat ke společné hře.

Na nástup do školky však lze připravit celou rodinu. Vyzkoušejte si sama pohlídat skupinu malých dětí, vyšlete svou dceru nebo syna na víkend třeba k babičce a učte děti přesně vyjadřovat svá přání. Důležitá je i soběstačnost v oblékání, jídle a v denní hygieně.

Kalendář praktických rad, jak se připravit na školku

Březen – Nalaďte se na odloučení a osamostatnění dítěte

Než začnete s osamostatňováním dítěte, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, jak změnu vnímáte vy jako rodiče. Extrémní pocity, jako třeba nechuť dítě předat do cizí péče nebo naopak nedočkavost, kdy už se dítěte na pár hodin „zbavíme“, se přenášejí na dítě a zhoršují jeho schopnost přijmout docházku do mateřské školy.

Tip pro rodiče: Zahrajte si na paní učitelku ze školky.

Pozvěte si odpoledne domů vrstevníky vaší dcery či syna. Všímejte si, jaké chování se vám na ostatních dětech nelíbí a co je vám naopak milé. Považujete odpoledne za zdařilé, ale jste totálně vyčerpaní? Uvědomte si, že učitelka v mateřské škole má ve třídě deset až 25 takových „trpaslíků“ celý den.

Tip pro dítě: Začněte pracovat na jeho samostatnosti a schopnosti sdělovat své potřeby.

Než dítě začne chodit do mateřské školy, mělo by se umět samo napít, najíst, dojít si na WC a obléknout se. Také by mělo zvládnout požádat, pozdravit a rozloučit se. Máte na to ještě půl roku.

Duben – Začněte s dítětem trénovat kouzelné věty

Tip pro rodiče: Zjistěte si, jestli vaše školka nabízí adaptační program.

Adaptační programy obvykle umožňují postupné navykání dítěte. Z počátku přichází na dvě hodiny, pak na tři, až postupně zůstává ve školce celé dopoledne. Některá zařízení dokonce umožňují účast rodičů.

Tip pro dítě: Veďte dítě k přesnému vyjadřování.

Zvláště matky a babičky poznají už z výrazu dítěte, co by si přálo a vyhoví mu dříve, než cokoliv řekne. Učitelka ale tuto schopnost mít nemusí, proto dítě nejlépe vybavíte tím, když ho přimějete vyjadřovat se slovy.

Komunikace je alfou a omegou mezilidského kontaktu. Mnohé potíže ve školce vyplývají z toho, že dítě není schopné komunikovat. Laskavě ale důsledně po dítěti vyžadujte opakování správné formulace, až pak požadavek splňte: „Prosím, dej mi pít.“, „Děkuji za oběd.“, „Podej mi, prosím, …“. Můžete také trénovat věty, které usnadní seznamování: „Jmenuji se ….“, „Jak se jmenuješ?“, „Pojď si hrát.“ Tyto věty musí dítě opakovaně slyšet, proto je spolu cvičte.

Květen – Výlet ke školce a vyzvednutí kamaráda

Tip pro rodiče: Mluvte o školce realisticky – dítě nestrašte, ale poukažte na změnu.

Na svých procházkách můžete chodit kolem školky. Nejlépe v době, kdy si děti hrají venku na zahradě, aby je váš potomek viděl. Mluvte o tom, co všechno děti ve školce dělají, jaké to tam je. Můžete realisticky zmínit, že se zvýší nároky: „Budeš se tam oblékat a svlékat sám. Na podzim už to ale budeš určitě umět.“ Dítě byste však neměli školkou strašit. Určitě neprospějí věty jako: „Tam se s tebou nikdo mazat nebude, tam tě srovnají.“ „Ve školce ti nebude nikdo vyvářet jako já, tam budeš jíst, co přijde na stůl.“

Jděte společně s kamarádkou do školky vyzvednout její dcerku nebo syna. Vrstevníci se můžou podělit o dojmy a vaše dítě se přirozenou cestou seznámí s prostředím. Nebude pro něj tak cizí, až tam půjde poprvé.

Tip pro dítě: Pokročte v samostatnosti.

Trénujte samostatnost hlavně v oblékání a jídle. Pro rodiče je často pohodlnější a rychlejší, když dítě obléknou nebo nakrmí, ale takový přístup dítě neposouvá k samostatnosti.

Zpět na hlavní výpis

V. Nováka 428 Kamenice n/L


Na Besídce 632 Kamenice n/L


MATEŘSKÁ ŠKOLA SE SPECIÁLNÍMI
TŘÍDAMI KAMENICE NAD LIPOU


Na Besídce 632, okres Pelhřimov
Kamenice nad Lipou
394 70

TEL/FAX: 565 434 344
+420 733 502 529

OP: +420 739 519 105

ŠJ: +420 739 519 065

msknl@seznam.cz

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek.
Domů

Created by © 2015 - 2025 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek